Úvodní fotografie
Drobečková navigace

Úvod > O školce > Historie

Historie

Počátky předškolního vzdělávání ve Velké Bíteši

Mateřská škola vznikla ihned první rok po druhé světové válce a její provoz byl zahájen 3. září 1946 v přízemních prostorách obecné školy, dnes ZUŠ (základní umělecká škola). Školička vznikla hlavně z toho důvodu, aby mohly maminky chodit do práce a bylo o jejich dítka postaráno. V obecné škole byla dětem poskytnuta jedna třída a pro odkládání oděvů děti využívaly věšáky na chodbě.

Správou této školky byla ustanovena paní Zora Krupičková, která se však krátce po té odstěhovala a řízení se ujal pan Karel Vítek – řídící obecné školy, a to až do roku 1950. Podle kroniky MŠ byly začátky opravdu svízelné, vyučovalo se
v prostorách stísněných, několikrát muselo dojít k přestěhování v budově obecné školy, např. do kabinetu, učitelského bytu a podobně.

Něco málo z historie budovy na Masarykově náměstí

Budova mateřské školy stojí v samém historickém středu města vedle radnice, a tak je i její historie spjatá s historií Velké Bíteše. O okolních stavbách je vedeno mnohem více záznamů než o budově č. p. 86. Různé stavby na tomto místě stály
již od samého počátku historie města.                                                                                                                                        Záznamy o současné budově jsou v archivu vedeny od roku 1861, kdy stávající budova patřila soukromým osobám. Byly zde umístěny mimo jiné například sýpky, stodola, různé kůlny a přístavky, v přízemí stáje a v patře pak byla obytná část několika majitelů. Z pamětí je patrné, že zde byla také dobře prosperující nálevna (výčep) a výkupna tkalcovských prací.

Posledním majitelem budovy byla rodina Fuchsových, která zahynula za okupace za II. světové války a její majetek byl po válce zestátněn.

Přestěhování školky do budovy na Masarykově náměstí

Na pravidelných "hovorech s občany", které pořádal MNV, bylo jejími představiteli přislíbeno nalezení vhodnějších prostor pro děti pro nový školní rok 1951/1952. Daný slib se skutečně podařilo vyplnit a v průběhu prázdnin se začalo s úpravami prostor v nádvoří současné budovy na Masarykově náměstí č. p. 86 tak, aby se školička mohla co nejdříve přestěhovat. Ani tato budova však nebyla pro předškolní zařízení úplně ideální a po celou dobu jejího umístění se táhne jako červená nit neustálé stěhování, opravování, provizoria, snižování a rozšiřování počtu tříd, o čemž by nejlépe mohly popovídat všechny paní ředitelky, které tuto školičku řídily. Nicméně provoz v současné budově byl slavnostně zahájen v neděli 27. dubna 1952 a děti nastoupily hned v pondělí ráno. Ředitelkou zde byla celých 34 let od roku 1952 do roku 1986 paní Marta Bartoňková.

Z poválečné historie do současnosti

V novodobé historii zde byly zřízeny kanceláře JZD, přízemní části sloužily jako skladiště, dílny a z průjezdu se pak vcházelo do pošty. Od dubna 1952 byla zřízena v přízemí a v patře z nádvoří mateřská škola, nejprve jako jednotřídní. Protože dětí neustále přibývalo, vznikla brzy na to i oddělení další, celkem čtyři.

Ve školním roce 1981/1982 se počet dětí zvýšil na 130, takže opět došlo k úpravám části budovy v přízemí a vchodu
z průjezdu, kde byla umístěna pátá třída, která měla veškeré své zázemí - umývárnu, kuchyňku, šatnu, ložnici a to v místě, kde je nyní umístěn obchod Army Shop. V roce 1993 bohužel počet dětí klesl a tato pátá třída byla uvolněna k podnikání.

V dalších letech se každoročně hlásilo k docházce okolo 100 dětí, ale nebylo možné všechny děti, právě kvůli kapacitním důvodům, přijmout.

V roce 1999 a 2000 byla provedena celková konstrukce školky, v té době měla být přistavěna nová školní kuchyně s veškerým zázemím a také nová třída, ale k tomuto záměru zřizovatele nakonec bohužel nedošlo. Místo toho byla školní kuchyně zrušena a přebudována na moderní výdejnu jídla a stravování bylo vyřešeno dovážkou jídel ze školní jídelny 
při mateřské škole U Stadionu.

Přes všechna opatření a investice byl provoz mateřské školy podle hygienických předpisů v tzv. výjimce, a to původně do roku 2005, poté byla výjimka prodloužena do roku 2007, kdy měla MŠ 4 třídy s 83 dětmi.

Od roku 2008 Krajská hygienická stanice ve Žďáru nad Sázavou rozhodla výjimku neprodloužit a snížila kapacitu MŠ na 3 třídy s počtem 64 dětí. V dalších letech pak, po menších stavebních úpravách a změnách ve vnitřním uspořádání tříd, zvýšila kapacitu na 68 dětí.

 

Rozšíření mateřské školy - vznik MŠ Lánice rok 2012 

Ve městě byl velký nedostatek míst v mateřských školách a rodiče se obraceli na zřizovatele se žádostmi na jejich rozšíření.

V budově Lánice 300, která patřila Městu Velká Bíteš, byly podnikateli uvolněny přízemní prostory, a tak se nabídly prostory, které by bylo možné přestavět na mateřskou školu. Uvedené prostory se podařilo velmi rychle rekonstruovat a vytvořit tak dvě nové třídy mateřské školy. MŠ v Lánicích se stala tzv. odloučeným pracovištěm mateřské školy na Masarykově náměstí s kapacitou 48 dětí ve dvou třídách. Prostředí této MŠ vyhovovalo všem normám a požadavkům na předškolní vzdělávání a přízemí školky je bezbariérové, takže mohlo být přijato i nechodící handicapované dítě.

Přírodní zahrada při MŠ Lánice - listopad 2014

 Při MŠ byl pouze oplocen pozemek, bez jakéhokoliv vybavení a zeleně. Na podzim 2012 vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí výzvu na vybudování přírodních zahrad u mateřských škol. Město Velká Bíteš, společně s mateřskou školou, této výzvy využilo a podařilo se zpracovat projekt, jenž byl vybrán k realizaci. Po všech administrativních úkonech a procedurách bylo zahájeno budování přírodní zahrady v dubnu 2014, jehož realizace trvala do 30. 11. 2014.

 2013 II (6).JPG2014 VII (2).JPG2014 X (3).JPG0019[2].jpg 2015 VI (2).JPG  0043.jpg 0051.jpg 0042.jpg

Děti tak dostaly k dispozici přírodní zahradu "na míru", protože se přípravy účastnili také rodiče, zaměstnanci, a to pod vedením Ing. arch. Zdeňka Sendlera. Děti si zde mohou nejen hrát, ale také pozorovat přírodu v různých biotopech, potkávat se s kamarády, atd.

Kapacita školy v roce 2012 byla celkem 116 dětí v 5 třídách:
 - MŠ na Masarykově náměstí 68 dětí ve 3 třídách
-  
MŠ Lánice 48 dětí ve 2 třídách.

 

Rozšíření MŠ Lánice  -  rok 2015

Zřizovatel školy Město Velká Bíteš zpracoval vizi, podle které mělo být I. patro v budově Lánice 300, kde se nacházely učebny SOŠ Jana Tiraye, přebudováno na dvě třídy mateřské školy. Bylo potřebné přestěhovat třídy z MŠ na Masarykově náměstí, z části směrem na náměstí, a to kvůli statickým problémům budovy. Pro studenty SOŠ Jana Tiraye byly zbudovány nové učebny na ulici Tyršova.

V srpnu 2014 byly dokončeny projekty k této rekonstrukci ve dvou etapách a výstavba započala. V I. etapě došlo k úpravám vnitřních prostor a poté byla budova ve II. etapě zateplena. V průběhu realizace stavby bylo zjištěno, že strop nad třídami je v nevyhovujícím stavu, a tak muselo být vystěhováno veškeré zařízení a děti našly dočasný azyl v ZUŠ Velká Bíteš, a to od dubna 2015.

Od 30. 9. 2015 byly třídy předány mateřské škole do užívání. Za provozu pak bylo dokončeno zateplení budovy.

Kapacita školy byla v roce 2015 celkem 126 dětí v 5 třídách:    

  • MŠ na Masarykově náměstí 28 dětí, v 1 třídě;
  • v MŠ Lánice 98 dětí, ve 4 třídách.

    MŠ Lánice 54 (4).JPG   MŠ Lánice (16).jpg   MŠ Lánice (4 (1).JPG   2014 11 13 (4).JPG

 

Rozšíření MŠ Masarykovo náměstí - rok 2021-2022

Na Masarykově náměstí zůstala jedna třída v části, která nebyla sice v kritickém stavu, ale začala být sledována její statika, a tak hrozilo, že se bude muset třída z objektu časem vystěhovat. V roce 2018 vypsalo MPMR dotaci na rozšiřování kapacit a opravy mateřských škol.

Vzhledem ke skutečnosti, že i nadále ve Velké Bíteši převyšoval zájem o docházku dětí do mateřských škol jejich kapacitní možnosti a nutnosti rekonstrukce budovy, byl zpracován projekt „Zkapacitnění objektu mateřské školy Velká Bíteš, Masarykovo náměstí 86“. Po několika neúspěšných jednáních byl projekt v lednu 2021 schválen Zastupitelstvem města Velká Bíteš k realizaci.

Třída Motýlků byla koncem března 2021 přestěhována na dočasné místo poskytování vzdělávání a školských služeb do prostor v základní škole na ulici Sadová, Velká Bíteš. Od 1. dubna 2021 byla zahájena rekonstrukce budovy na Masarykově náměstí. Jako při každé rekonstrukci došlo k několika nepředvídaným událostem, které o něco málo posunuly termín jejího dokončení (velmi deštivé počasí na podzim roku 2021, problematika s dodávkou materiálu v celé ČR v důsledku epidemie Covidu, požadavky památkového úřadu, apod.)

Dne 24. července 2022 byla stavba zkolaudována, bylo vydáno stavební rozhodnutí a souhlasné stanovisko KHS ve Žďáru nad Sázavou a 15. srpna 2022 byl proveden zápis změn v rejstříku škol Krajského úřadu Kraje Vysočina. Poté mohlo být   dokončeno přijímací řízení a přijati noví zaměstnanci.

Koncem srpna 2022 se ještě realizovala modernizace dvou zahrad, které mají děti k dispozici.
Dne 31. srpna 2022 proběhlo slavnostní otevření zrekonstruované budovy za účasti představitelů Města Velká Bíteš, MÚ Velké Meziříčí, projektantů a stavitelů, ale také ředitelů místních škol, bývalých ředitelek MŠ, zaměstnanců a široké veřejnosti. Pásku slavnostně přestřihl starosta města pan Ing. Milan Vlček a předat tak mateřskou školu do užívání.

 202104026.jpg202105034.jpg202106049.jpg 202107057.jpg 

 0574.jpg

Shrnutí 

Mateřská škola Masarykovo náměstí má od 1. 9. 2022 kapacitu celkem 170 dětí v 7 třídách:

  • pracoviště Lánice 300, 98 dětí ve 4 třídách,
  • pracoviště Masarykovo náměstí 86, 72 dětí ve 3 třídách.

Od roku 2011 se podařilo zrekonstruovat dva městské objekty pro účely předškolního vzdělávání, tj. MŠ Lánice 300 a MŠ Masarykovo náměstí 86.

Obě mateřské školy jsou pro děti příjemné, inspirující a bezpečné. Po mnoha a mnoha letech konečně odpovídají všem normám a požadavkům na provoz předškolního vzdělávání. Starostou byl v době realizace projektů pan Ing. Milan Vlček a ředitelkou mateřské školy Mgr. Hana Sedláková. 

Zajímavosti

Zaměstnanci MŠ:

Za dobu trvání mateřské školy zde pracovalo asi 120 pedagogických pracovnic na pracovní smlouvu, asi 80 provozních zaměstnanců na pracovní smlouvy a mnoho zaměstnanců na krátkodobé dočasné zástupy. Absolventi MŠ asi 3 200, tj. děti, které odešly do ZŠ.

Vedení MŠ:

  • Zora Tomanová (1946 - 1947)
  • Karel Vítek (1947 - 1950)
  • Taťána Burešová (1950 - 1951)
  • Marta Bartoňková (1952 - 1986)
  • Helena Součková (1986 - 1995)
  • Eva Bartošková (1996 - 1997)
  • Hana Sedláková (1997 - doposud)